Ako som objavil petangové Holandsko

      Povedal som si , že teraz napíšem zopár príbehov , ako som sa prvý krát v nejakej krajine stretol s petangom . Začal som si to dávať do nejakého poradovníka a zrazu hop, preskočil si Holandsko , je to krátka epizóda , ale v mojej petangovej histórii asi dosť podstatná.

Keď sme sa vrátili z prvého turnaja v Prahe – Tróji ,bolo rozhodnuté. Ide sa hrať petnque, ale treba poriadne gule – súťažné. Také u nás nekúpiš, len „číňany“ rekreačky. Cez internet , v roku 2002 , veľmi komplikované a drahé…. A naraz koncom júna mi moja polovička oznamuje, poď so mnou do Holandska …a ja hneď súvislosti , Holandsko , krajina kde je okolo 20 tis licencovaných hráčov, jediná krajina na svete , ktorá má viac licencovaných žien , ako mužov……..Určite musia mať aj veľa predajní s petangovými guľami…..no majú asi 5, ale to som zistil neskôr. Zistil som adresu Holandskej petangovej federácie, požiadal Janu , aby zavolala svojmu obchodnému partnerovi a ten nech zistí, kde blízko našej trasy také obchody sú.  O tri dni prišla odpoveď. Je to v Pijnackeri a ten sa nachádza medzi Rijswijkom a Delftami.  Moja predstava obchodného supermarketu s petangovými potrebami  sa trošku zmenšila, ale  napriek tomu moji dvaja synovia a aj ja sme poctivo pozerali katalógy všetkých výrobcov a merali si aký rozmer nám najlepšie sadne do ruky a hlavne aké šrafovanie by sa nám najlepšie ľúbilo.

Tri dni sa behalo po kvetinových firmách(čo je Janin job a našu rodinu to živí), až konečne nastal ten deň a ide sa do Pijnakeru , naše gule vyberať ……športová predajňa tak 40 štvorcových metrov a tam jeden regál a v ňom tak zo 25 sád gúľ……………….. Sklamanie trvalo asi 6 sekúnd, usadám na zem a hneď vyberám , skúšam , poťažkávam . Postupne mi zostáva 5 sád a ja žhavím telefón a Ičovi a Laskymu vysvetľujem z čoho si môžu vybrať.  Tri sady sa nakladajú a ja keď nešoférujem tak ich stále láskam v ruke  a predstavujem si , že už mi nič nechýba , aby som sa stal šampiónom. Boli to krásne sny.

    Ja , Lasky a aj  Ičko máme odvtedy už niekoľko nových sád , ale na tie prvé súťažné sa nezabúda.

A ešte jedna vec je ktorá ma vtedy v Holandsku zaujala. Prídeme do mestečka a tam pred miestnym úradom krásny parčík a nazriem za kríky a tam ohradený priestor s lavičkami , umelým osvetlením a šesť petangových ihrísk v záplave zelene. Toto raz bude aj v Rusovciach , ďaleko k tomu nemáme.

   A ešte niečo , Holandsko a petanque. Počas niektorých majstrovstiev sveta som sa zoznámil s ich prezidentom federácie a odvtedy , kedykoľvek sa stretneme , nezabudne pozdravovať moju ženu a oboch synov . osobne sa s nimi zoznámil a pamätá si ich mená.