Petangový rok 2007

30.09. Majstrovstvá sveta 2007

Klub SLOPAK drží palce našej mužskej reprezentácií, aby pozdvihli v očiach celého sveta, naše SLOVENSKO.

Umiestnenie na MS: 33-40 z 52 tímov

Umiestnenie v streľbe: Ivan Šedivý nastrieľal 10 bodov (3-0-1-1-5), 42 z 48 hráčov

Umiestnenie v Pohári národov: 17-24 z 35 tímov

27. 8. Centrope Cup – Grand Prix Slovakia

To je report, na ktorí som sa najviac tešil, že to už bude po, ale jeho tvorba je trosku ťažšia. Ľuboš pozor nič nepreháňaj 🙂

Takže finále 3. ročníka CC sa opäť konalo v nádhernom prostredí prezidentskej záhrady, za obrovského záujmu všetkých členov CC. Účasť 94 mixových trojíc, znamená najväčší turnaj v histórii na Slovensku a jeden z najväčších v rámci CC. Super vec , že sme sa rozhodli pre poloprofesionálny team odborníkov, ktorí zabezpečili chod turnaja a neviem čí bol nejaký organizačný zadrehel… No a samozrejme touto cestou vďaka všetkým za pomoc pri organizácii.

Opäť trochu škoda, že sme sa zamerali viac na kvantitu družstiev ako na kvalitu, a tak sme ako zatiaľ vždy doma nebodovali. Samozrejme treba podčiarknuť smolu Guliverov. Samotná kvalita niektorých zápasov, najme v KO dá trošku na to zabudnúť. Príjemným spestrením bola účasť trojice z Walesu. Čiernou škvrnou , boli opäť bratislavskí autičkári, ktorí si prisúdili jedno auto našich priateľov s Happy Angel´s. Myslím , že najsmutnejší z tohto bol náš veľký priaznivec Andrej Petrek – starosta Mestskej časti Staré Mesto, ktorému sa priebeh hlavne záverečných kôl veľmi páčil a spriadali sme už planý na rok 2008.

A nedá mi , aby som nepoužil, bez ich zvolenia citát, z mailu makaronikov, lebo ten sa tyká aj druhého turnaja „Zbohom leto…“, ktorí charakterizuje aj moje hlavne dojmy:

„Dziekujemy za mile chwile, kupe smiechu, dobra zabawe i super turniej.“

Bohužiaľ opäť sa nestretli prezidenti všetkých krajín Centropy ako ani raz v tomto roku, takže osud ročníka 2008 je vo hviezdach, ale napriek tomu si dovolím parafrázovať skončil ročník 2007, nech žije ročník 2008.

Ľuboš tentoraz organizátor aj hráč

https://www1.pluska.sk/archiv/lasky-gulami-u-prezidenta

17-19.8. Majstrovstvá Európy žien 2007

Klub SLOPAK drží palce našej ženskej reprezentácií, aby pozdvihli v očiach celej Európy, naše SLOVENSKO.

Umiestnenie na MS: ? z 23 tímov

Umiestnenie v steľbe: Hana Mengerova nastrielala 13 bodov (?-?-?-?-?), 14 z 23 hráčov

Umiestnenie v Pohári národov: z tímov

04.08. Centrope Cup Maďarsko

Veľmi príjemné a skromné prostredie CC v Sarvari privítalo 11 slovenských trojíc, po domácich druhých najviac v 63 člennom peletóne. Po prvom kole to aj bolo nádejné 7 víťazstiev a štyri prehry, ale potom sa to začalo trošku kaziť a konečné rezumé, česť Slovenska zachraňovali Francúzi a do 16 postúpili Natalia Pinková, Bruno Fernandez a Regis Ortiger( všeci SLOPAK) a získali tak ďalší bod pre SR do Pohára Národov. Za zmienku stojí ešte umiestnenie 18.Natalia,Pani M a Andrej(SLOPAK),25. Mirrec,Blanche a Luboš(SLOPAK) a 28. Maťa(Univerzum),Mario a Stany(SLOPAK).

No a teraz k samotnému turnaju. Zatiaľ najmenšia účasť iba 63 trojíc, bez ozvučenia, s pomerne dlhými pauzami medzi kolami. S účasťou pomerne dosť domácich amatérov a juniorov. Proste taký nízko nákladový turnaj za pomerne príjemnej atmosféry. Ale asi aj to je jeden z možných trendov smerovania CC.

31.07. 7th International Petanque Festival Żywiec

To zas bude chválenia. Takže , ako vždy pred posledným víkendom v júli nastalo opäť veľké sťahovanie národov. Rekordný počet 47 Slovákov(prekonali sme silnú anglickú enklávu) sa zúčastnilo na 7. Zywieckom festiwale Gry w Boule. Opäť veľmi milé privítanie domácich, na čele s vždy usmiatou pani Wiolkou a šéfom rodiny Makaronikov Szoplom. Piatočný pohár národov, kde sme postavili 3 tímy, neveštil moc optimizmu. Prvý raz čo sme za posledné tri roky nehrali finále. O to väčšia zábava bola na chatkách. Najlepší a najkrajšie boli recitačné vstupy viacerých skrytých talentov sprevádzané krásnym hudobným podmazom Duška. Harmonikové sóla Igora V. boli tiež úchvatné. Ráno 13 kompletných slovenských trojíc + niekoľko medzinárodných s našou účasťou sa pustilo do boja v 76 člennej konkurencii. 5 kolový „švajčiar“ na povrchoch rôzneho charakteru nebol k nám až taký priaznivý. V 32-ke iba 5 našich, v 16-ke Preceda, Cico a Bronek, Voda, pani M.a Sov@, Nataly, Stany a náš takmer nový člen Adrian. A potom STOP. Zaujímavosťou soboty bol zápas Bratislavskej ligy po maďarskej pôde, aj na poľskej a víťazstvo Votokrmaše nad Vypráskancami. Návrat do chatiek a nepochopenie ako bažíme po kultúre, viedol takmer k medzinárodnému konfliktu. A opäť krátka noc, ktorej predchádzalo takmer zasadnutie malého valného zhromaždenia štyroch šéfov klubov CAP, Guliver, Prásk a SLOPAK( nikto netušil, že to bola taktická porada Jana a mňa pred nedeľou) A prišlo ráno a 118 prihlásených dubletov, čo je najviac družstiev na území Centropy. A výsledky 4 družstvá v 32-ke a potom to vyzeralo, že staré známe slová Bogusza, že chodíme do Żywca viac ako konzumenti sa potvrdia, lebo do 16 postúpil iba Preceda a JA. Ale sen pokračoval až do finále, keď sme viedli 5:2. Konečné víťazstvo našich súperov, pred zrakom takmer 100 divákov však bolo zaslúžené. Ale myslím, že my s Janom sme boli napriek tomu prevelice šťastní. Takže ešte niekoľko Zubrowiek a vrelých rozlúčení a pondelný návrat domov.

Dostal som však v sobotu ďalšiu príjemnú SMS, lebo Špulo, Lasky a Andrej na GP Austerlitz obsadili 4. miesto z 56. Pekný slovenský víkend.

09.06. Centrope Cup Rakúsko

Krásne slnečne sobotné ráno, množstvo vodných vtákov okolo Niederzerského jazera, prekvapujúco včasný a početný príchod slovenských hráčov(60), druhá najpočetnejšia výprava po domácich, pripravené opäť tri rôzne povrchy, perfektne zvládnutá organizácia v osobe Julie, Gabi …a výnimočne bez Christopha, 95 štartujúcich trojíc z Česka,Francúzska,Maďarska,Polska, Slovenska,Slovinska a domáceho Rakúska, nádherná ,takmer rodinná atmosféra a…..mohlo sa začať hrať.Prvé kolá zmiešané výsledky našich trojíc, len Čiro, Kiki a Lasky hlásili furt víťazstvá. Zastavili ich až v piatom  kole fantastickí Slovinci. Ale perfektne šlapajúca trojica, kde Čiro opäť dokazoval, že kvalifikácia bol omyl a on je najlepší slovenský plasér, Kiki pálil ako pri Verdune a Lasky dokazoval, že mu najlepšie sedí post agresívneho univerzála, sa nechcela dať zastaviť. Do 32 postúpili spomínaní traja zo 4-tého miesta po troch slovinských trojiciach ako najlepší s výsledkom 4:1, ako 12-ti Juro, Pepe a plasérka Bajka, na 13. mieste Igor,Soňa a Jana V. 25. echtguliver s Lienkou, Zdenom a talentom od „boha“ Zolom a výčet postupujúcich za naše farby na 26. mieste uzavrela Jana L., hrajúca s dvoma českými juniorkami. Ostatní mali tri možnosti, pobrať sa domov, robiť divákov, alebo hrať „B“. Asi najviac sklamaná trojica Blanka, Miro a Luboš ( 90.miesto) si dala záväzok uspieť aspoň tu a do poslednej chvíle to tak vyzeralo , až v treťom kole neudržali vedenie nad trojicou zo Szigetiszentmiklosu a museli sa uspokojiť s červenými nafukovačkami a štvrtým miestom.

A čo bolo ďalej? V 32-ke štyri prehry a len Čiro, Kiki a Lasky hore, to isté v šestnáske a potom osudové štvrťfinále a Khalid, Stefan a Nabil(Nino) boli nad ich sily. Výborné dohrávky o 5-8.miesto a konečný 6. „flek“ a ďalšie body do CC z dielne Guliversko-Slopáckeho mixu pre Slovensko.

Aj keď všetci organizátori plačú, že je to čím ďalej náročnejšie, hráčom sa to ohromne páči, takže 30.6. v Prahe-Tróji.

02.06. Tretie kolo kvalifikácie

Predpoveď počasia na sobotu boli prehánky. Na oblohe však skoro celý deň svietilo slniečko a prehánky boli skôr na ihriskách. Vedúca trojica po dvoch kolách Miro, Luboš a Marek mala po prvých troch zápasoch stav 1-2 a druhí v poradí Milan, Pepe a Čiro dokonca 0-3. Slniečko sa najviac usmievalo na trojicu Juro, Ičo a Cico.

V ženskej kategórii po prvom dramatickom duele, trojica veľkých favoritiek Martina, Ruži a Botka našlapli k suverénnemu víťazstvu a tak Slovensko na ME v Ankare budú reprezentovať Martina Snopová, Ružena Hronská a Hana Botková, štvrtá hráčka vzíde s trojice Blanka, Lienka, Jana V.

Po malej prestávke a ženskej radosti sa začali diať veci aj medzi mužmi. Dve prehry Jura and co. a naopak vysoko zdvihnutá hlava a zástava najmladším z trojice Marekom znamenalo definitívu v podobe víťaznej trojice v zložení Miro Toman, Luboš Šedivý a Marek Sobolič. Štvrtý hráč vzíde s trojice Juro, Ičo, Cico a títo budú reprezentovať Slovensko na MS trojíc v Thajsku.

Skončila sa kvalifikácia 2007 a už sa živo diskutovalo o systéme kvalifikácie na rok 2008  na MS v Senegale a Číne.

02.06. Šaľa triplet cup 2007

Ráno 5,00 budíček. Posledná kontrola pracovného zoznamu, či sa na niečo nezabudlo. Do 8,15 sa stíhajú nákupy a odvoz materiálu na určené miesto pri Váhu. Michal a Miro už čakajú na dohodnutom mieste. Pracovný ďeň sa naplno rozbieha, prichádzajú prví kamaráti (hráči), ktorý okamžite fasujú do rúk nožíky a čistia zeleninu do gulášu. Zatial pohoda, času do príchodu väčšiny hráčov je dostatok. Miro a Michal už majú skoro hotové ihriská. Ponaťahovali motúzy na 11 ihrísk, parádička. Chladene ranne pivko uvolňuje stresovu situáciu, veď je 9,35 a ja mám registrované 3 teamy. Časový plán stratil základy a chce spadnúť. Pohoda, klídek, tabáček. Do 10,15 je registrovaných 17 trojíc a Miro začína krátku prednášku o petangu a ukážku hry. Mňa naháňa mestská TV a novinárka mesačníka Slovo Šalanov. Rozlosovanie 1.kola je jednoduché a po zapískaní limitu sa všetci o 11,00 pušťajú do hrania. Predsa som tým novinárom neunikol a robíme rozhovory. Som v šoku a zisťujem, že o petangu som všetko zabudol. Už je to za mnou, hráči končia prvé zápasy pred limitom [30 + 1 nahodenie] a pochvaľujú hru. Guláš je na dobrej ceste a 12,00 začína druhé kolo. Uvoľnená atmosféra priateľstva a mohutné výkriky, po porfektných placoch a strelách, znejú ponad hladinu asi 15m vzdialenej rieky Vah. Tretie kolo začína 12,55 , guláš sa podáva po jeho skončení. Kuchár sa vyznamenal. Stíhal hrať aj variť [Toty si dobrý]. Hodinová prestávka a naokolo sa hovori iba o hre. Výkony hráčov sú skvelé a hlavne detí, ktorých hralo 9 [4-12 rokov]. Posledné kolo sa začína a adepti na umiesnenie v prvej osmičke cítia svoje šance. Atmosféra je skvelá a výkriky ešte hlasnejšie. Dobojované.

Záverečné kolo hrajú dvojice o umiestnenie 1-2, 3-4, 5-6, 7-8. Protesty kamarátov, ktorí trénovali 2 mesiace a skončili na 5.mieste sú razantne zamietnuté. Chceli hrať, play-off. Dohráva sa za búrlivej podpory nehrajúcich teamov. Záverečné súboje sa hrajú do 13, bez limitu. A je tu koniec turnaja.

 1. Kotányi team (Tóth Karol, Trautenberger Roman, Kuna Roman)
 2. Dream team (Tóth Róbert – Toty, Hakszer Peter – Ujo Peťo, Ambrus René – Renči )
 3. Spolužiaci (Popluhár Peter, a Harmath Alexander a Róbert Okruhlica )
 4. Mix 3 (Burietová Karin, Susková Milenka, Franko Andrej – Kwido)

Vypisujú sa diplomy a naokolo prebiehajú gratulácie medzi hráčmi. Diplomy dostali aj deťúrence, za účasť. Radosť a prekvapenie v ich očkách. Všetci sú spokojný a vyhlasovanie výsledkov sledujú posledné hŕsky unavených bojovníkov. Radosť víťazov a moja ešte väčšia, že to celé klaplo. Najkrašie na tom bolo to, že prvé tri trojice držali petangové gule v rukách prvý raz a ich radosť bola o to väčšia. No nemajú sa za čo hanbiť. Na záver chcem poďakovať všetkým mojim pomocníkom za úsilie, ktoré vložili do tohoto nádherného dňa. Aj ujovi Ilkovi ďakujem za krásne počasie, ktoré bolo naplánované už 3 mesiace vopred. Hip-Hip-Hurááááááá, je to za nami. Dúfam ze petang v Šali zapustí svoje korene veľmi hlboko, veď prvá guľka je už zasadená. Budem sa snažit o pravidelné zavlažovanie pri mojich návštevách, nech nám vyrastie nová a krásna vetva na našom petangovom strome.

Peter.Štatistika

Celkovo štartovalo 17 trojíc, čo je 51 hráčov(1 registrovaný), vo veku od 4 – 55 rokov a z toho 9 juniorov do 18 rokov.

Odohralo sa 32 zápasov základnej časti + 4 zápasy o umiestnenie na 1,3,5,7 mieste.

Štartujúci boli zo Šale a okolia, Serede, Bratislavy, Lednických Rovní, Váhoviec, Pustých Úľan a Sládkovičova.

19.05. Druhé kolo kvalifikácie

Druhé kolo kvalifikácie na ME a MS sa nieslo v znamení SLOPAK-u a dvoch suverénnych trojíc. V kategórii žien , trojica Blanka Tomanová [SLOPAK], Marta Benedeková a Jana Vodová [obe Guliver] vyhrali všetky tri zápasy a podobne trojica Miro Toman, Luboš Šedivý a Marek Sobolič [všetci SLOPAK] skončili bez straty „kvetinky“ svoju púť v kategórii mužov. Hlavne súťaž mužov mala zvláštny priebeh, lebo prvé dve trojice z prvej kvalifikácie sa stretli vo štvrtej sérii za stavu 0-3 a bojovali o prvé víťazstvo a družstvo z prvého kola posledné posilnené o „náhradníka“ exmajstra Bruna malo stav 3-0. Dráma bude vrcholiť 2.6. hlavne u žien, kde tri trojice majú po 6 bodov. Ale aj u mužov vedúcu trojicu Miro, Marek a Luboš s 10 b. prenasledujú 8 bodoví Minko, Mišo a Pepe a viacero 7 bodových. Takže tajnička Ankara a Pattaya sa rozlúskne o dva týždne.

12.-13.05 Centrope Cup Poľsko

Dnes sa mi píše osobitne s chuťou. V piatok na obed slovenska mini-výprava vyrazila smer Wroclaw, prvý tohtoročný Centrope Cup. Do nádherného mesta 130 km vzdialeného od poľsko-českých hraníc sme dorazili po piatich hodinách, ubytovali sa v hotely Podkova hneď vedľa parku, kde sa turnaje mali hrať a vyrazili na výzvedy na ihriská. Parčík bol veľmi príjemný, ale ihriská svojim povrchom a behavosťou pripomínali pamätníkom naše turnaje v Piešťanoch. Nasledovali srdečné stretnutia s domácimi, ale aj Slovincami, ku ktorým pribudli postupne Česi, Maďari, nám dobre známi Škóti a početná skupina sympatických Švédov, ktorí sa v júli chystajú aj ku nám. Boli tam aj majstri Švédska (ale v kategórii nad 80 rokov)

Večer sme rozobrali taktiku a na druhý deň sme vyrazili do bojov a tu sa prestalo organizátorom trošku dariť. Turnaj začal až o 11, niektoré ihriska mali dlážku iba 9 m a boli nasekané jedno vedľa druhého. O postupe rozhodovalo skóre, čo sme sa dozvedeli až pri vyhlásení výsledkov. Po štvrtom kole vyhlásili obed, ktorý bol avizovaný po 3., a tak zakladaný 5 kolový Švajčiar skončil až okolo piatej, napriek tomu že sa hralo na 40 min a jedno nahodenie a zápasy často končili výsledkami 6:3 a pod.

A teraz trošku samochvály. Trojica Renátka, Antuan a ja sme sa prvý zápas proti domácim rozbiehali ťažšie, ale po víťazstve 13:7 sme sa moc netešili na trojicu s Careau Brno na čele s Michalkovou, ale druhá výhra 9:7 a nálada stúpa a tretie kolo a trojica Valenz,Valenz, Žampach a naša bomba a víťazstvo 9:8. Nasledoval slabý výkon proti poľskej repre Mariole a krutá prehra 5:13 na kopčeku pod stromom. A piate kolo a rozhodujúci zápas proti mladej poľskej trojici, opäť dráma a výhra 9:8 a ako jediný Slováci postup do 16-ky.( Lienka, Kiki a Zdenko v 32-ke). Nás tam čakali najlepší po základnej runde Šoltés a spol. z Maďarska. A toto bol hviezdny zápas Renátky, škoda, že my s Tonkom sme tento zápas vynechali, lebo v stálom lejaku, aj keď výsledok 13:5 nenasvedčuje, boli sme im viac ako vyrovnaným súperom. No a tak sa zrodil prvý CC bod pre SK. A ďalšia chyba organizátorov. Finále sa dohrávalo za tmy (ani tým autom to nik neosvetlil). No my sme si zatiaľ pozreli nádherný Wroslavský Rynek , na druhy deň okrem CAP-ov vypili trošku s kalichu horkosti a po 5 kolovom švajčiari pri 77 dvojiciach sa pobrali domov, kde sme šťastne pred polnocou dorazili.

A rad doplním moju správu Cico a Juro nakoniec 5.-8. zo 77 dvojíc.

21.04. Prvé kolo kvalifikácie

Dnes prepukli prvé súboje o možnosť zúčastniť sa najprestížnejšieho petangového podujatia sezóny. Tento rok sa v mužskej kategórií bojuje o postup na MS do Thajska, Pattaya. Ženy bojujú o postup na ME, ktoré sa konajú v Turecku, Ankara. Pekné počasie a mierny vánok privítal v skoré ráno dokopy 6 trojíc v mužskej kategórií a 4 trojice v ženskej. Celkové zastupenie nášho klubu bolo 12 hráčov. Najlepšie dopadol Ičo Šedivý, potom triplet Sobolič Minko, Sedláček Pepe a Sobolič Mišo, tretiu priečku vybojovali Toman Mirec, Šedivý Luboš a Sov@. Zo žien bola najúspešnejšia Hanka Mengerová, tretie miesto vybojovala Tomanová Blanka.

18.01. Nová sezóna – nové tváre

Dňa 12.01.2007 sa uskutočnilo slávnostné posedenie klubu, kde sa vyhodnotilo úsilie a úspechy klubu, ale aj jednotlivých hráčov za rok 2006. Náš klub opäť prepisujé historické tabuľky v počte registrovaných členov. Prijali sme totiž medzi seba nové tváre, ktoré prejavili záujem stať sa členmi nášho klubu, a rovnako záujem zdokonaľovať sa v tejto krásnej hre. Novými členmi sa stali:

 • Reggis Ortiger [FR]
 • Pieric Peborme [FR]
 • Diana Soboličová
 • Natália Pinková
 • Igor Stano
 • Michal Stano
 • Natália Štarkbauerová
 • Edo Štarkbauer
 • Mária Štarkbauerová
 • Igor Volček
 • Andrej Fratrič
 • Peter Fratrič
 • Andrea Fratričová
 • Mario Matuchovic

Do našich radov pribudla aj jedna malá nádejná juniorka Mína Bombošová, ktorá sa na stretnutí stala čestnou členkou Slopaku, a týmto jej želáme všetko najlepšie a tešíme sa za pár rokov na jej prvé hody.